პარტიული პოლიტიკის ფუნდამენტური პრობლემა საქართველოში
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში 1991-2020 წლებში 300- მდე პოლიტიკური პარტია დარეგისტრირდა, ხოლო 2020 წლის სა- პარლამენტო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო 55-მა, ქართველი ამომრჩევლების 62% ვერ ასახელებს პარტიას, რომელთა შეხედუ- ლებები მათთვის მისაღებია.
მხოლოდ ერთ მოცემულ მომენტში შეიძლებოდა ეს მაჩვენებელი მიგვეწერა შემთხვევითობისთვის, მაგრამ, როგორც კვლევები გვიჩ- ვენებს, ეს ტენდენცია 10 წელია გრძელდება. ამ პერიოდში 28-ჯერ ჩატარდა კვლევები, რომლის მიხედვით, 23%-ზე ნაკლები შედეგი არ დაფიქსირებულა, ხოლო საშუალო მაჩვენებელი 43%-ია, ბოლო 4 წლის საშუალო მაჩვენებელი კი - 51%.
აღსანიშნავია, რომ სრულიად განსხვავებულია ვითარება აშშ-ში: იმ ამომრჩეველთა რაოდენობა, რომლებიც არც ერთ პარტიას არ ემ- ხრობიან, 7-10%-ის ფარგლებში მერყეობს.
საქართველოში ბოლო 30 წელიწადში 28 არჩევნები ჩატარდა. ეჭვ- გარეშეა, ეს სიხშირე სრულიად საკმარისია, რათა პარტიები ადაპ- ტირებულიყვნენ და თავიანთი საარჩევნო მესიჯები და პროგრამები საზოგადოების ინტერესებთან შესაბამისობაში მოეყვანათ.
ცალსახად შეიძლება ამ სიტუაციის ახსნა იმით, რომ ჩვენი პარტი- ები ფუნდამენტურად არ პასუხობენ ჩვენი საზოგადოების ინტერე- სებს.
სტატიაში განხილულია ზემოხსენებული ფუნდამენტური პრო- ბლემის არსი და მისი გადაწყვეტის გზები კვანტურ-რელატი- ვისტური ნოოლოგიის და ოპტიმალიზმის დოქტრინის გამოყენებით.

Notwithstanding the fact that around 300 hundred political parties were registered from 1991 till 2020 in Georgia, while 55 of them were involved in 2020 parliamentary elections, 62% of the Georgian electorate still can’t name a party with the acceptable visions.
If these figures were a single case we could conceive it as an accident but as studies show, this trend is ongoing for 10 years. In this incomplete 10 years, a survey was conducted 28 times, according to no less than 23% result was recorded, while the average rate for the last 4 years is 51%.
It should be noted that the situation is quite different in the US: the number of independent voters who do not lean to any party fluctuates in the range of 7-10%.
Georgia has held 28 elections in the last 30 years (including referendums and plebiscites). It is no doubt that this frequency is quite sufficient for political parties to adapt and bring their political messages and programs in line with public interests.
This situation can be unequivocally explained by the fact that our political parties do not respond significantly to the interests of our society. This forthcoming article will discuss the essence of above mentioned fundamental problems and ways to solve them through the lens of Relativistic-Quantum Noology and the Doctrine of Optimalism.