“საერთაშორისო პოლიტიკის კვლევისა და პროგნოზირების ცენტრმა” და გამომცემლობა “ახალი პარადიგმა”-მ 2020 წელს გამოსცა ემზარ ხვიჩიას წიგნი “ნოოლოგია - თვითკმარი არსებობის ლოგიკა - საზოგადოების თვითორგანიზაციისა და მდგომარეობის ცვლის კანონები.”
წიგნში გადმოცემულია საზოგადოების თვითორგანიზაციისა და მდგომარეობის ცვლის (ისტორიის ლოგიკის განმსაზღვრელი) ახალი პარადიგმა, რომელიც მიღებულია ორიგინალური ლოგიკური აპარატის გამოყენებითა და დიმიტრი უზნაძის განწყობის თეორიის განვითარებით.
წიგნი ასევე ეძღვნება პიროვნების, ერისა და ცივილიზაციის ცნებებში სიცხადის შეტანას და მათ შორის არსებული ურთიერთმიმართებების ახსნას. ავტორი მის მიერვე შემუშავებული თეორიული აპარატით ახდენს კაცობრიობის ისტორიის სისტემატიზაციას, რითაც რევოლუციურ შედეგებამდე მიდის.
ნაშრომში იხილავთ მითოსური ნარატივებისა და ანტიკური ხანის ეპოსების თანმიმდევრულ და დეტალურ ახსნას, ევოლუციური მოძღვრების აქამდე შეუმჩნეველი ასპექტების მიმოხილვასა და სხვა საინტერესო თემების სრულიად ახლებურ და სიღრმისეულ ანალიზს.
წიგნი განკუთვნილია სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა დარგში მოღვაწე მკვლევართათვის, პოლიტიკის თეორიითა თუ პრაქტიკული პოლიტიკით, ასევე ფილოსოფიით დაინტერესებულ პირთათვის და სამყაროს ერთიანი აღწერის მაძიებელთათვის.

In 2020, in collaboration with the publishing house “New Paradigm”, the Center for International Politics Research and Forecasting released Emzar Khvichia’s book “Noology - The Logic of Self-Sustainable Existence - The Laws of the Self-Organization and the Altering State of the Society.”
In the book, the new paradigm is introduced with respect to the self-organization and the altering state of the society (determining the logic of history), which is constructed with the original logical apparatus and the development of the Theory of Set by Dimitri Uznadze.
The book is also committed to clarifying such notions as personality/individuality, nation, and civilization and explaining their interlockedness. With the help of the theoretical apparatus developed by himself, the author suggests a whole new systemization of the history of humankind, which leads him to revolutionary findings.
In the presented work, the reader will find a coherent and detailed explanation of mythological narratives and the epics of antiquity, also hitherto overlooked aspects of evolutionary doctrines and unconventional in-depth analysis of other appealing topics.
The book is intended for researchers working in the field of social sciences and humanities, for anyone interested in political theory, practical politics, philosophy, and trying to see a bigger picture of human existence in the universe. The book offers an unlimited source of ideas for those who are fascinated by describing history from the so-called “Big History” perspective - which searches for universal patterns from the Big Bang until today.