ჩვენი კვლევითი ცენტრის მთავარი მეცნიერ-მკვლევარი ლუკა ეხვაია და მეცნიერ-მკვლევარი აკაკი გოცირიძე მომხსენებლები იქნებიან ამერიკის კვლევების გერმანული ასოციაციის (GAAS) პოლიტიკური მეცნიერებებისადმი მიძღვნილი 2022 წლის საერთაშორისო კონფერენციაზე, რომელიც 19-21 მაისს გერმანიის ქალაქ იენაში ჩატარდება. კონფერენცია წარიმართება იენის უნივერსიტეტის პოლიტიკური მეცნიერებების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, სადაც თავს მოიყრიან პოლიტიკური მეცნიერებების მკვლევრები, ისტორიკოსები და სოციოლოგები.
კონფერენციისთვის სულ 24 მომხსენებელი შეირჩა, მათგან 19 გერმანიიდან, ორი საქართველოდან, თითო მომხსენებელი ინდოეთიდან, ამერიკიდან და პოლონეთიდან. კონფერენციის თემაა “პოლიტიკური ნორმები და ნორმატიული პოლიტიკა? განვითარება, სტაგნაცია, ეროზია.”

Conference: Political Norms and Normative Politics?
Luka Ekhvaia - Senior Researcher at the Center for International Politics Research and Forecasting, and Akaki Gotsiridze - Researcher at the Center for International Politics Research and Forecasting, will present their work at the 2022 International Conference on Political Science at the German Association for American Studies/Deutsche Gesellschaft für Amerikastudien (GAAS), to be held May 19-21 in Jena, Germany. The conference is organized in close collaboration with the Department of Political Science at the University of Jena, bringing together political science researchers, historians, and sociologists.
A total of twenty-four speakers were selected for the conference, including 19 representatives from Germany, two from Georgia, and a single representative from the US, India, and Poland. The conference topic is "Political Norms and Normative Politics? Development, Stagnation, Erosion".